Fotogaléria Voľný čas — 14. November 2013
OBRAZOM: Zo starej fabriky je vyhľadávaná atrakcia

OSTRAVA, 14. novembra (SVK ONLINE) – V roku 1998 bola vo Vítkoviciach po 170 rokoch ukončená výroba surového železa, koksu a aglomerátu. Časť tejto lokality bola spolu s baňou Hlubina v roku 2002 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v roku 2008 za Európske kultúrne dedičstvo. Od zastavenia výroby  bol rozsiahly areál uzatvorený a chátral.

Miestny industriálny skvost zo začiatku minulého storočia získal pred rokom novu tvár. To čo bolo kedysi skryté za múrmi vrátnice sa dnes stáva otvoreným priestorom , ktorý slúži verejnosti.

Po stopách vzniku železa s Najstaršou dámou

Pec k výrobe surového železa , ktorá sa prezýva aj “Najstaršia dáma” je vybavená unikátnym preskleným výťahom, ktorý Vás vyvezie na začiatok zaujímavej a náučnej prehliadkovej trasy, ktorá krok po kroku predstaví proces výroby surového železa.

Presklený výťah vyvezie návštevníkov na vrchol vysokej pece odkiaľ sa kedysi pec plnila koksom, železnou rudou, vápencom a ďalšími surovinami potrebnými na výrobu železa. Návštevníci sa dostanú aj do miest, ktorými bol do vysokej pece vháňaní teplý vzduch, ktorý dosahoval až  tisícpäťsto stupňov Celzia.

Jedna zo zastávok privádza návštevníkov na odlievaciu plošinu, na ktorej je vysvetlený proces odpichu (vytekanie trosky a surového železa z vysokej pece), práca tavičov či umožní návštevníkom nazrieť do riadiaceho centra vysokej pece prezývaného velín odkiaľ bol proces výroby železa riadený.

Po zdolaní niekoľkých schodoch  sa návštevník dostane na vrchol veže, ktorý ponúka jedinečnú vyhliadku na panorámu Ostravy a Beskyd.

Do plynojemu za kultúrou

Predstavte si obrovský  štrnásť metrov vysoký železný valec,  ktorý má na vrchu pokrievku. Keď bol v zásobníku plyn, pokrievka sa dvíhala, keď nebol, ležala dolu na dne. Architekt Jozef Pleskot nechal túto pokrievku nadvihnúť  a vo vnútri tak vznikol obrovský priestor. Časť železného valca presklili, vybudovali hľadisko  a miesta pre 1 509 divákov.  Plynojem premenovali na Gong.

Gong je jedinečný aj tým, že za pódiom je presklená časť. Keď počas koncertu odsunú oponu, diváci okrem účinkujúcich vidia cez presklenú stenu  i osvetlenú vysokú pec.

V Gongu ako prvý  vystúpil Jaromír Nohavica s Janáčkovou filharmóniou. Odvtedy v Gongu prebehlo niekoľko hudobných, divadelných alebo privátnych podujatí.

Bývala budova energetickej ústredne U6

Počas zlatej éry fabriky tu boli dve obrie turbodúchadlá, ktoré vyrábali žeravý vzduch a ten putoval do vysokej pece. Dnes  je to hala U6 malý svet techniky. Ide o interaktívne technické múzeum, kde vládne atmosféra vedecko-fantastických kníh Julesa Verna, ktorého rok narodenia 1828 je totožný s rokom založenia Vítkovickej fabriky.  

V tomto múzeu je pre návštevníkov pripravená celá rada vynálezov, ktoré významne prispeli k vývoju priemyslu a technického pokroku v Čechách a vo svete. Návštevníci majú tak možnosť vidieť ukážku výroby elektrickej energie a pod. Pre priaznivcom motorov je zachytený jeho začiatok od parného stroja až po spaľovací motor. Lahôdkou interaktívneho múzea je určite  časť venovaná letectvu a kozmonautike vrátane vystaveného skutočného pôvodného motoru lietadla MIG 21.

© SVK ONLINE

Zdieľať

About Author

svkonline

komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>